Test cyklosvětel RS3 a RX5 tchajwanské značky Roxim

04. Jak dlouho Roxim vydrží svítit

Zatímco u výkonu cyklista skutečně dostane, co slibují obrázky výrobce, v případě výdrže jsou firemní tabulky mírně nadnesené, jak už to bývá i u mobilů, mp3 přehrávačů apod. Realita jednoduše nejsou laboratorní podmínky, navíc tady záleží i na typu a kvalitě baterií. Nicméně platí, že i tenhle parametr je u Roximu je hodně slušný.

Roxim uvádí výdrž s nabíjecími bateriemi Sony 2700 mAh, aby tedy bylo srovnání co nejrelevantnější, byly v tomto testu použity baterie GP2700. Na druhé straně nabíjení probíhalo v jedné z nejběžnějších nabíječek GP PowerBank. Měření pak probíhalo až od 5. nabíjecího cyklu, aby se eliminovaly případné "počáteční nerovnosti" zcela nových baterií.

A pro srovnání test proběhl ještě s běžnými jednorázovými monočlánky Varta High Energy. Měření probíhalo vždy bez přerušování až do zhasnutí světla (v případě RX5 až do přepnutí do dosud nezmíněného DRL režimu, kdy zhasne hlavní dioda a rozsvítí se dvě maličké přídavné diodky zajišťující už jen viditelnost z protisměru).

Hlavní měření výdrže na baterie GP2700 proběhlo vždy v následujících klimatických podmínkách: 2x při jízdě venku za sucha a při teplotě cca 15 °C a jedenkrát v bytě při teplotě 22 °C. Měření s bateriemi Varta bylo jednou venku a jednou v bytě.

Výdrž modelu RS3 uvádí výrobce jenom vágně: 2 hodiny na nejsilnější režim nebo 3 hodiny na power režim nebo 7 hodin na eco režim. Naměřené hodnoty při svícení, kdy se režimy automaticky přepínaly od nejvyššího k nejslabšímu, jak klesala kapacita baterií, jsou tyto: V případě modelu RX5 výdrž záleží na tom, zda je zvolený režim extreme nebo power. V první tabulce jsou údaje pro nejsilnější výkon, v druhé samostatně pro střední režim: Jak vidno, naměřené hodnoty jsou velice slušné, a to i při srovnání se světly, která používají externí Li-Ion akumulátory, jejichž výdrž se taktéž většinou pohybuje mezi 2-4 hodinami.

Z hlediska spolehlivosti je pak zásadní a velmi příjemné zjištění, že na výsledky mělo trochu překvapivě jenom zanedbatelný vliv to, kde světla svítila. Dalo by se očekávat, že venku budou hodnoty o něco nižší než v prostředí bytu. Navzdory nižší teplotě si však baterie uvnitř plastového těla svou kapacitu podržely a doba svícení byla vždy takřka konstantní.