Test cyklosvětel RS3 a RX5 tchajwanské značky Roxim

02. Technologie aneb čím to svítí

Vývojáři z Roximu použili pro obě světla svou vlastní patentovanou technologii zvanou SERT (Superior Efficiency Reflector Technology) spočívající v neobvyklém tvarování odrazné plochy reflektoru. Dioda nesvítí přímo dopředu, ale shora dolů na tuto odraznou plochu, díky jejímuž tvaru půlkolébky rozdělené do několika "záhybů" paprsky po reflektoru jakoby "stečou" a rozprostřou se do prostoru.

Díky tomu je osvícená velká plocha, která je ve tvaru obdélníkového pruhu, nikoli kužele jako u jiných světel. A ten obdélník začíná přímo pod předním kolem! Při jízdě tím pádem mezi osvícenou plochou a bicyklem nikde není "černá díra", člověk vidí před sebe, vedle sebe i pod sebe a necítí se jako v tunelu, ale skoro jako za světla. Navíc je nasvícení celkem rovnoměrné, takže to vše je pro oči i celkový pocit z jízdy nesmírně příjemné a pohodlné.
Cyklosvětla Roxim díky tvarování reflektoru svítí i přímo pod sebe   Roxim RS3 - projekce na stěnu, při protažení do prostoru se nasvítí široký ovál   Roxim RX5 - projekce na stěnu, při protažení do prostoru se nasvítí široký obdélník
O paprsky se stará u obou modelů 1 dioda typu Cree XPE s výkonem až 3W a max. světelným tokem 263 lumenů. Ten se nemusí jevit nijak oslňující v porovnání se světly, jež se honosí třeba 600 lumeny. Jenže právě díky SERT technologii je to zcela dostačující a světlo funguje účelněji, než když papírově silnější lampa "napere" veškerý svůj výkon jen do přesvíceného úzkého kužele a tím komfort jízdy paradoxně spíš zhorší.

Někomu může přijít podezřelé, že jsou světla plastová a mají mít dle obrázků výkon, u nějž jiní výrobci kvůli chlazení používají tělo z kovu. Roxim po dotazu, jak je to možné, prozradil své šalamounské řešení - zatímco prý jiní výrobci zapojí diodu na plný výkon anebo ji dokonce "přetaktují" na víc než 100% doporučeného výkonu, čímž se s levnější diodou přiblíží výkonu dražšího typu, tak zde je silnější 3W dioda, ale řízeně se využívá jen na 60, resp. 70 procent výkonu.

Čímž je podle výrobce dosaženo toho, že jednak není potřeba chladit (což je pravda, světlo se zahřívá jen mírně a to zejména kvůli bateriím, ne kvůli diodě) a ještě to navíc šetří i životnost diody. Roxim uvádí, že průměrná doba, po které spadne její výkon na 70 %, je 50 tisíc hodin. Tady nezbývá než věřit, tohle se dá doma ověřit jen těžko :)