Test cyklosvětel RS3 a RX5 tchajwanské značky Roxim

01. Podoba a ergonomie

Zatímco většina světel na trhu si je hodně podobná - válec a z jedné strany diody, světla Roxim zaujmou už na první pohled netradičním vzhledem, skoro se až dá říct výrazem. Hlavní podíl na tom má přední část reflektoru s masivní odraznou plochou. Ta tu přitom není jen na ozdobu, lze prozradit už teď, že je jedním ze dvou hlavních strůjců skutečně kvalitního výkonu, který slibují obrázky od výrobce. Více však až v dalších kapitolách.
V zaslaném balíčku ležel v poctivém pěnovém vypolstrování klasický plastový blistr s modelem RS3 a o řád luxusněji vypadající papírová krabice s novějším výrobkem RX5. Uvnitř obou balení byl vedle světla ještě papírový návod a držák na světlo.

Korpus obou světel je ze dvou kusů plastu, krytu a vnitřku. Krytka se u modelu RS3 vyklápí nahoru přes západku, u modelu RX5 se klasicky vysouvá dozadu. Pod ním je prostor pro 2, resp. 4 tužkové baterie. Od toho se také odvíjí váha obou světel - zatímco to první má i s bateriemi zhruba 120 gramů, novější váží už skoro čtvrt kila.
Cyklosvětlo Roxim - modely RS3 a RX5   Cyklosvětlo Roxim - model RS3 Speed   Cyklosvětlo Roxim - model RX5 Premium
Vydařený je kromě designu samotných světel i držák. Pro oba modely je stejný, rozdílné je ovšem nasouvání, obě světla ho mají v opačném gardu. A vzhledem k tvaru světel se liší i jejich instalační úhel. Větší model RX5 musí být čumákem víc zapíchlý dolů, aby neoslňoval.

Kdyby si ale někdo pořídil oba modely, nemusí ho to nijak trápit, držák se totiž připevňuje na řídítka pomocí plastového pásku a jistící závěrky, bez šroubků a matiček, takže jakákoliv úprava je snadná a hotová během pár vteřin. Přitom je držák dostatečně pevný a neprokluzuje.
Cyklosvětlo Roxim - modely RS3 a RX5   Cyklosvětlo Roxim - srovnání velikostí RX5 a RS3   Cyklosvětlo Roxim - srovnání velikostí RX5 a RS3
Ovládání světel probíhá pomocí jediného tlačítka na horní straně. RX5 má 4 typové podvarianty, které se liší tím, že mají třeba ještě dvě malé diodky pro tzv. denní svícení či policejní blikačku. Test se bude zabývat jen tím hlavním, co je i pro všechna světla společné - tedy režimy low, normal a high.

V případě modelu RX5 je právě tohle tlačítko snad jedinou závažnější nedokonalostí výrobku - nemá totiž dost tuhý zdvih na to, aby nemohlo dojít k náhodnému stlačení. K zapnutí přístroje je sice potřeba přidržet ho 0.5 sekundy, ale když světlo třeba při nákupu uložíte do batohu, kde na něj cokoliv včetně pevně napnuté stěny batohu může tlačit, je velmi snadné ho zapnout a tím přijít o část kapacity baterií.